The Pratt Swim team opened their season on Tuesday with a meet at Cheney.

The Pratt Swim team opened their season on Tuesday with a meet at Cheney. Among individual highlights were wins in the 11-12 girls butterfly by Hailey Hewatt; Dalton Davidson in the 11-12 boys backstroke; Shiloh Murray in the 13-14 girls breast stroke; and Wyatt Brant with a trio of wins in 13-14 boys backstroke, breast stroke and butterfly.
In individual results reported below, abbreviations are IM for individual medley; bk for backstroke; br for breast stroke; bf for butterfly and fs for freestyle (although no freestyle results for this meet were received by the Tribune.) Times for each completed race are included as well as places earned.  
 
5-6 girls
Tess Clarkson br 3 68.18
Grace Hoffman br 4 74.49
Megan Younie br 82.65

5-6 boys
Jack Barker br 4 46.26
Jackson Baker br 53.52
Jedidiah Tatro br 2:18

7-8 girls
Randi Hoffman  bk 7 35.37; br 57.61; bf 58.9
Emma Roadhouse bk 8 36.02; br 51.43; bf 41.8
Corrinne Donnenwerth bk 40.68; br 39.42; bf 8 36.1
Erin Squires bk 42.46; br 42.95; bf 36.99
Mackenzie Zimmerman bk 42.71; br 45.28; bf 46.66
Maranda Becker bk 45.42; br 42.38; bf 46.12

7-8 boys
Grant Younie bk 2 27.42; br 7 33.2; bf 3 29.77
Justus Tatro bk 4 29.79; br 37.02; bf 7 33.04
Dylan Reimer bk 5 30.85; br 35.4; bf 35.03
Brett Graber bk 6 31.72; br 43.4; bf 45.1
Tayt Myers bk 34.83; br 39.85; bf 4 31.45
Sam Brant bk 35.9; br 43.77; bf 54.92
Jake Nelson bk 36.54; br 43.77; bf 38.44
Kaden Barker bk 37.83; br 3 31.49; bf 35.48
Maximas Amerine bk 43.46; br 47.97; bf 48.77
Adam Younie bk 39.57; br 44.3; bf 42.12
Tate Brant bk 47.66; br 52.29
Max Younie bk 48.69; br 43.78; bf 52.38

9-10 girls
Rachel Peterson bk 7 27.42; br 31.79; bf 8 28.64
Lauren Kolm bk 8 27.79; br 29.46; bf 6 27.95
Ruby Howell bk 31.96; br 32.44; bf 5 27.1
Jenna Harbaugh bk 39.01; br 37.17; bf 34.52

9-10 boys
Jared Nelson bk 5 26.83; br 33.07; bf 32.93; IM 2:19
Micah Tatro bk 6 26.84; br 36.41; bf 6 27.41; IM 2:18
Lucas Baker bk 31.24; br 31.76; bf 7 28.76
Coby Smith bk 31.24; br 37.95; bf 29.64
Hunter Egging bk 35.85; br 36.36; bf 34.56
Nathaniel Baker bk 36.22; br 44.67; br 41.31
Rafe Donnenwerth bk 39.54; br 34.37; bf 33.1
Josh Hewatt bk 42.66; br 49.68; bf 36.56; IM 3:01

11-12 girls
Hailey Hewatt bk 4 21.04; br 5 23.13; bf 1 17.36; IM 2 1:36
Dani Canaan bk 5 21.63; br 30.32; bf26.57 IM 2:05
Mallory Nelson bk 6 22.47; br 25.27; bf 22.31; IM 6 1:52.4
Gabrielle Murray bk 23.71; br 28.77; bf 21.08; IM 7 1:52.8
Sydney Graber bk 27.79; br 27.5; bf 32.15; IM 2:11

11-12 boys
Dalton Davidson bk 1 19.77; br 3 23.75; bf 22.1; IM 2 1:55
Raiden Kohman bk 4 21.87; br 2 22.17; bf 7 25.5; IM 6 2:05
Derek Roadhouse bk 27.65; br 31.84; b 8 27.39; IM 2:17
Caden Donnenwerth bk 34.77; br 7 26.58; bf 31.81; IM 2:14

13-14 girls
Sammie Harrison bk 4 54.76; br 7 58.83; bf 2 45.96; IM 1:50.31
Shiloh Murray bk 5 55.46; br 1 50.3; bf 3 48.5; IM 1:50.38

13-14 boys
Wyatt Brant bk 1 46.2; br 1 48.o5; bf 1 4415; IM 2 1:32
Dylan Brant bk 3 51.3; br 4 57.41; bf 4 61.16; IM 5 1:47

15 and up girls
Sidney Harrison bk 3 44.03; br 8 53.19; bf 2 44.53; IM 3 1:38
Rebekkah Wald bk 5 50.27; b 7 52.1; bf 6 52.34; IM 6 1:44
Morgan Strong bk 6 50.86; br 5 48.22; bf 4 49.39; IM 4 1:40
Miranda Flemming bk 7 54.33; br 6 51.89; bf 3 48.79; IM 1:53
Kayla Harbaugh bk 8 54.48; br 60.99; bf 8 55.6; IM 1:51
Kristina Moore bk 54.95; br 61.3; bf 55.79; IM 2:06
Haley Wolfe bk 62.84; br 57.59; bf 5 51.61; IM 1:52

15 and up boys
Dustin McGraw bk 4 48.65; br 47.1; bf 3 42.25; IM 4 1:40
John Hurt bk 6 51.47; br 59.75; bf 5 52.48; IM 2:04
Jacob Kiley bk 7 54.89; br 48.5; bf 7 54.2; IM 8 2:01

Relays which placed the best for Pratt were 8 & under coed medley: 1st place— Grant, Randi, Jake, Dylan; and 2nd place— Brett, Grace, Sam, Tate. 13-14 coed medley: 1st place— Dylan, Shiloh, Wyatt, Sammie. 15 & up coed medley: 1st place— Kristina, Dustin, Haley, Kayla; and 2nd place—Miranda, Morgan, John and Jacob.
The swim team returns to the pool Friday with a meet at Kingman.