|
|
PrattTribune - Pratt, KS
  • Swimmers start season strongly at Cheney

  • The Pratt Swim team opened their season on Tuesday with a meet at Cheney.
    • email print
  • The Pratt Swim team opened their season on Tuesday with a meet at Cheney. Among individual highlights were wins in the 11-12 girls butterfly by Hailey Hewatt; Dalton Davidson in the 11-12 boys backstroke; Shiloh Murray in the 13-14 girls breast stroke; and Wyatt Brant with a trio of wins in 13-14 boys backstroke, breast stroke and butterfly.
    In individual results reported below, abbreviations are IM for individual medley; bk for backstroke; br for breast stroke; bf for butterfly and fs for freestyle (although no freestyle results for this meet were received by the Tribune.) Times for each completed race are included as well as places earned.  
     
    5-6 girls
    Tess Clarkson br 3 68.18
    Grace Hoffman br 4 74.49
    Megan Younie br 82.65
    5-6 boys
    Jack Barker br 4 46.26
    Jackson Baker br 53.52
    Jedidiah Tatro br 2:18
    7-8 girls
    Randi Hoffman  bk 7 35.37; br 57.61; bf 58.9
    Emma Roadhouse bk 8 36.02; br 51.43; bf 41.8
    Corrinne Donnenwerth bk 40.68; br 39.42; bf 8 36.1
    Erin Squires bk 42.46; br 42.95; bf 36.99
    Mackenzie Zimmerman bk 42.71; br 45.28; bf 46.66
    Maranda Becker bk 45.42; br 42.38; bf 46.12
    7-8 boys
    Grant Younie bk 2 27.42; br 7 33.2; bf 3 29.77
    Justus Tatro bk 4 29.79; br 37.02; bf 7 33.04
    Dylan Reimer bk 5 30.85; br 35.4; bf 35.03
    Brett Graber bk 6 31.72; br 43.4; bf 45.1
    Tayt Myers bk 34.83; br 39.85; bf 4 31.45
    Sam Brant bk 35.9; br 43.77; bf 54.92
    Jake Nelson bk 36.54; br 43.77; bf 38.44
    Kaden Barker bk 37.83; br 3 31.49; bf 35.48
    Maximas Amerine bk 43.46; br 47.97; bf 48.77
    Adam Younie bk 39.57; br 44.3; bf 42.12
    Tate Brant bk 47.66; br 52.29
    Max Younie bk 48.69; br 43.78; bf 52.38
    9-10 girls
    Rachel Peterson bk 7 27.42; br 31.79; bf 8 28.64
    Lauren Kolm bk 8 27.79; br 29.46; bf 6 27.95
    Ruby Howell bk 31.96; br 32.44; bf 5 27.1
    Jenna Harbaugh bk 39.01; br 37.17; bf 34.52
    9-10 boys
    Jared Nelson bk 5 26.83; br 33.07; bf 32.93; IM 2:19
    Micah Tatro bk 6 26.84; br 36.41; bf 6 27.41; IM 2:18
    Lucas Baker bk 31.24; br 31.76; bf 7 28.76
    Coby Smith bk 31.24; br 37.95; bf 29.64
    Hunter Egging bk 35.85; br 36.36; bf 34.56
    Nathaniel Baker bk 36.22; br 44.67; br 41.31
    Rafe Donnenwerth bk 39.54; br 34.37; bf 33.1
    Josh Hewatt bk 42.66; br 49.68; bf 36.56; IM 3:01
    11-12 girls
    Hailey Hewatt bk 4 21.04; br 5 23.13; bf 1 17.36; IM 2 1:36
    Dani Canaan bk 5 21.63; br 30.32; bf26.57 IM 2:05
    Mallory Nelson bk 6 22.47; br 25.27; bf 22.31; IM 6 1:52.4
    Gabrielle Murray bk 23.71; br 28.77; bf 21.08; IM 7 1:52.8
    Sydney Graber bk 27.79; br 27.5; bf 32.15; IM 2:11
    11-12 boys
    Dalton Davidson bk 1 19.77; br 3 23.75; bf 22.1; IM 2 1:55
    Raiden Kohman bk 4 21.87; br 2 22.17; bf 7 25.5; IM 6 2:05
    Derek Roadhouse bk 27.65; br 31.84; b 8 27.39; IM 2:17
    Caden Donnenwerth bk 34.77; br 7 26.58; bf 31.81; IM 2:14
    13-14 girls
    Sammie Harrison bk 4 54.76; br 7 58.83; bf 2 45.96; IM 1:50.31
    Shiloh Murray bk 5 55.46; br 1 50.3; bf 3 48.5; IM 1:50.38
    Page 2 of 2 - 13-14 boys
    Wyatt Brant bk 1 46.2; br 1 48.o5; bf 1 4415; IM 2 1:32
    Dylan Brant bk 3 51.3; br 4 57.41; bf 4 61.16; IM 5 1:47
    15 and up girls
    Sidney Harrison bk 3 44.03; br 8 53.19; bf 2 44.53; IM 3 1:38
    Rebekkah Wald bk 5 50.27; b 7 52.1; bf 6 52.34; IM 6 1:44
    Morgan Strong bk 6 50.86; br 5 48.22; bf 4 49.39; IM 4 1:40
    Miranda Flemming bk 7 54.33; br 6 51.89; bf 3 48.79; IM 1:53
    Kayla Harbaugh bk 8 54.48; br 60.99; bf 8 55.6; IM 1:51
    Kristina Moore bk 54.95; br 61.3; bf 55.79; IM 2:06
    Haley Wolfe bk 62.84; br 57.59; bf 5 51.61; IM 1:52
    15 and up boys
    Dustin McGraw bk 4 48.65; br 47.1; bf 3 42.25; IM 4 1:40
    John Hurt bk 6 51.47; br 59.75; bf 5 52.48; IM 2:04
    Jacob Kiley bk 7 54.89; br 48.5; bf 7 54.2; IM 8 2:01
    Relays which placed the best for Pratt were 8 & under coed medley: 1st place— Grant, Randi, Jake, Dylan; and 2nd place— Brett, Grace, Sam, Tate. 13-14 coed medley: 1st place— Dylan, Shiloh, Wyatt, Sammie. 15 & up coed medley: 1st place— Kristina, Dustin, Haley, Kayla; and 2nd place—Miranda, Morgan, John and Jacob.
    The swim team returns to the pool Friday with a meet at Kingman.
        • »  EVENTS CALENDAR