The Skyline Thunderbird track and field team traveled to Greensburg Friday for the Kiowa County 2A regional, with the girls managing a second-place finish while the team as a whole qualifying eight for state track.


The Skyline Thunderbird track and field team traveled to Greensburg Friday for the Kiowa County 2A regional, with the girls managing a second-place finish while the team as a whole qualifying eight for state track.

The girls had the best day for Skyline, managing to qualify for 10 events. Anna Petrowsky led the way, qualifying in the 100m, 200m and 400m relay as well as the long jump. Morgan Flowers and Brooke Fisher were right behind, with Flowers qualifying in the 100m, 200m and 400m relay while Fisher finished in the top four in the 800m, 1600m and 3200m races.

Senior Ashton Lee finished fourth in the discus as the only thrower to move on to state. Harley Weaver and Ashley Koirth both were part of the 400m relay team that included Petrowsky and Flowers.

On the boys side, Skyline was led by Karson Becker, who qualified in the long jump and triple jump. Brandon Broce was the only qualifier on the boys side, finishing third in the 200m dash to join Becker at next weekend’s meet in Wichita.

 

2A regional track

at Kiowa County

GIRLS

Team Scores

Kiowa Co. 98, Ellinwood 82, Skyline 71, Wichita Co. 66, Kinsley 39, Stanton Co. 36, Cimarron 29, Sublette 29, Moundridge 28, Ness City 25, Meade 21, Canton-Galva 13, Syracuse 10, LaCrosse 8, Elkhart 3.

State Qualifiers

3200m run – Snell, Ellinwood, 12:21.87; Fisher, Skyline 12:23.56; Wells, Wichita Co., 12:40.31; Montoya, Ellinwood, 12:44.18. 100m hurdles – Melton, Kiowa Co., 15.06; Fulton, Kiowa Co., 15.87; Hayes, Ellinwood, 15.88; Reimer, Meade, 16.40. 3200m relay – Ellinwood (Snell, Panning, Strecker, Klepper), 10:03.09; Ness City (Ky. Stoecklein, Wallgren, Rubottom, Ke. Stoecklein), 10:11.34; Kiowa Co. (Holland, Heft, Wade, Bertram), 10:17.25; Wichita Co. (Mehl, Busch, Huber, Wells), 10:19.45; 100m dash – Petrowsky, Skyline, 12.65; Flowers, Skyline, 12.75; Stucky, Moundridge, 12.81; Hahn, Ness City, 13.09. 1600m run – Wells, Wichita Co., 5:39.87; Snell, Ellinwood, 5:49.21; Fisher, Skyline, 5:54.46; Neubrandt, Syracuse, 5:55.84. 400m relay – Meade (Hansen, Friesen, Koons, Cook), 51.40; Skyline (Weaver, Flowers, Koirth, Petrowsky), 51.43; Kiowa Co. (Gamble, Fulton, Oberle, Melton) 51.45; Ellinwood (Day, Hayes, Thomas, Elsen), 51.56. 400m dash – Busch, Wichita Co., 1:01.52; Bertram, Kiowa Co., 1:02.24; Hibbard, Sublette, 1:02.34; Panning, Ellinwood, 1:02.90. 300m hurdles – Fulton, Kiowa Co., 47.81; Mehl, Wichita Co., 47.96; Ebert, Kinsley, 49.72; Hayes, Ellinwood, 50.06. 800m run – Wells, Wichita Co., 2:26.96; Klepper, Ellinwood, 2:27.65; Strecker, Ellinwood, 2:29.85; Fisher, Skyline, 2:36.87. 200m dash – Petrowsky, Skyline, 26.31; Matteson, Sublette, 26.46; Flowers, Skyline, 26.52; Stucky, Moundridge, 26.65. 1600m relay – Kiowa Co. (Bertram, Heft, Prosser, Fulton), 4:11.09; Sublette (Hibbard, Meairs, Aragon, Matteson), 4:13.40; Ness City (Seib, Ky. Stoecklein, Ke. Stoecklein, Hahn), 4:14.31; Cimarron (Burns, Siek, Wehkamp, Burns), 4:14.75. Shot put – Steimel, Stanton Co., 37-1 ¾; Little, Canton-Galva, 36-2 ¾; Gleason, Kinsley, 32-1 ¼; Tucker, Ellinwood, 31-9 ½. Discus – Steimel, Stanton Co., 108-2; Newsom, Kinsley, 104-5; Tucker, Ellinwood, 102-1; Lee, Skyline, 98-2. High jump – Melton, Kiowa Co., 5-2; Wehkamp, Cimarron, 5-2; Gerard, Stanton Co., 5-2; Sommers, Canton-Galva, 4-10. Long jump – Wehkamp, Cimarron, 17-4 ¾; Stucky, Moundridge, 16-10 ¼; Petrowsky, Skyline, 16-6 ½; Matteson, Sublette, 16-5 ½. Javelin – Mehl, Wichita Co., 119-8; Hattrup, Kinsley, 111-7; Meyers, Kinsley 111-2; Reifschneider, LaCrosse, 107-9. Triple jump –Oberle, Kiowa Co., 35-2 ¾; Busch, Wichita Co., 34-5 ¼; Stucky, Moundridge, 33-9 ½; Heft, Kiowa Co., 33-0. Pole vault – Hewitt, Kiowa Co., 9-0; Folger, Stanton Co., 8-6; Norton, Syracuse, 8-0; Elsen, Ellinwood, 8-0.

 

BOYS

Team Scores

Meade 92, Ness City 74, LaCrosse 74, Cimarron 56, Inman 54, Kiowa Co. 52, Stanton Co. 29, Skyline 25, Sublette 24, Wichita Co. 21, Ellinwood 20, Elkhart 16, Syracuse 16, Moundridge 3, Kinsley 2.

State Qualifiers

3200m run – Montoya, Ellinwood, 10:10.43; Wade, Kiowa Co., 10:19.56; Cordes, Meade, 10:22.68; Schauvliege, Ness City, 10:25.87. 110m hurdles – Friesen, Inman, 15.12; Klitzke, Ness City, 15.42; Borth, Meade, 15.49; Trevino, Cimarron, 15.66. 3200m relay – Ness City (Beckman, Snodgrass, VonLehe, Kraft), 8:20.53; Sublette (Hernandez, Arredondo, Patrick, Gesling), 8:31.43; LaCrosse (Webs, Jay, Storie, Stull), 8:36.53; Kiowa Co. (Davis, Negrete, Powell, Wade), 8:37.77. 100m dash – Wiens, Meade, 10.96; Morss, LaCrosse, 10.99; McVay, Kiowa Co., 11.33; Hernandez, Meade, 11.34. 1600m run – Mehl, Wichita Co., 4:38.37; Iman, Elkhart, 4:39.88; Cordes, Meade, 4:41.37; Wade, Kiowa Co., 4:41.44. 400m relay – Meade (Little, Hernandez, Klotz, Wiens), 43.50; Ness City (Flax, Kraft, Gantz, Klitzke), 43.96; LaCrosse (Engel, N. Morss, Storie, L. Morss), 44.15; Inman (Cottam, Grast, Friesen, Ropp), 44.24. 400m dash – Stull, LaCrosse, 51.17; Forbit, Elkhart, 51.68; Klotz, Meade, 52.14; Garcia, Ness City, 53.05. 300m hurdles – Friesen, Inman, 39.62; Borth, Meade, 40.62; Morss, LaCrosse, 41.15; Webs, LaCrosse, 41.40. 800m run – Garst, Inman, 2:04.70; Holguin, Wichita co. 2:02.88; VonLehe, Ness City, 2:02.94; Perez, Syracuse, 2:03.62. 200m dash – Robb, Inman, 22.68; Schartz, Cimarron, 23.37; Broce, Skyline, 23.42; McVay, Kiowa Co., 23.43. 1600m relay –  Meade (Borth, HArdaway, Hernandez, Klotz), 3:33.38; Ness City (Klitzke, Beckman, Garcia, Kraft), 3:35.65; Inman (Friesen, Garst, Ropp, Foster), 3:36.06; Kiowa Co. (Behee, Headrick, McVay, Powell), 3:37.31. Shot put – Ellis, Ness City, 45-8; White, Cimarron, 45-6 ¾; Christiansen, Ellinwood, 45-0 ½; Kelling, Sublette, 44-10 ½. Discus – White, Cimarron, 135-0; Davis, Meade, 130-9; Bennett, Meade, 130-0; Ellis, Ness City, 128-10. High jump – LeRock, Cimarron, 6-2; Stull, LaCrosse, 6-0; Nairn, Stanton Co., 6-0; Ropp, Inman, 6-0. Long jump – Moeder, LaCrosse, 21-5; Becker, Skyline, 21-1 ¼; Webs, LaCrosse, 20-6 ½; Schaef, Kiowa Co., 20-2.75. Javelin – Reimer, Meade, 169-6; Neuschafer, Cimarron, 162-5; Engel, LaCrosse, 161-10; Baublits, Cimarron, 160-1. Triple jump – Becker, Skyline, 43-1 ½; Carrasco, Stanton Co., 42-9 ½; Clarke, Ness City, 42-7 ¼; Schaef, Kiowa Co., 41-11. Pole vault – Dupree, Syracuse, 13-0; Kendrick, Stanton Co., 12-6; Martinez, Sublette, 12-0; Perez, Kiowa Co., 11-6.